Nacionalni kurikulum

Nacionalni kurikulum

PostPostao/la Sanja Kovačević » 3. 12. 2008. 19:34

Poštovane kolegice i kolege!
Otvaram ovu temu kako bih vas obavijestila da je na web stranicama MZOŠ-a na javnu raspravu dan Nacrt nacionalnog okvirnog kurikuluma za predškolski odgoj i opće obvezno obrazovanje u osnovnoj i srednjoj školi. Rasprava je otvorena od kraja ove kalendarske godine. Više o tome pročitajte na webu -> http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=8792&sec=1933

Nacionalni okvirni kurikulum temeljni je dokument odgoja i obrazovanja na predškolskoj, osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini. Riječ je o iznimno važnom strateškom dokumentu obrazovnog sustava, po prvi put donesenom u Hrvatskoj.

Uključite se u javnu raspravu!
OŠ Augusta Šenoe, Zagreb
Sanja Kovačević

Re: Nacionalni kurikulum

PostPostao/la VIŠNJICA ŠESTAK » 6. 12. 2008. 01:50

Priznajem da ću drage volje odigrati još ovu reformsku petoljetku - bit će po mom računu peta od 1984. - a, Svetog Nikolu molim neka mi ostvari želju da do mirovine ne mijenjam ništa osim dvije tri generacije učenika i metode rada slika
Kad ima volje ima i načina
VIŠNJICA ŠESTAK

PostPostao/la VIŠNJICA ŠESTAK » 8. 2. 2009. 20:31

http://rnz.hrt.hr/view_file.php?dat_id=24115&view=y
Ako imate 30-tak minuta vremena poslušajte snimku - poučna je.
VIŠNJICA ŠESTAK

PostPostao/la VIŠNJICA ŠESTAK » 27. 2. 2009. 22:20

Takoooo... počelo se talasati i oko NOK-a...
Još živim u nadi da ovo naše logiranje imenom i prezimenom neće spriječiti hrabrice poput učitelja da barem uoče potrebu izricanja stava, mišljenja ili tek komentara...
Možda vas ovaj članak malo potakne: http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/a ... ,153557.jl 8-)
VIŠNJICA ŠESTAK

PostPostao/la Sanja Kovačević » 1. 3. 2009. 09:23

Pozdrav,
članak sam pročitala i pomislila da ipak ima nade i da se naš glas čuje.
Upravo sam prošli tjedan održala ŽSV i pokušavala naglasiti važnost javnog izražavanja mišljenja. Na žalost, večina kolegica i kolega bila je mišljenja da i ako nešto napišu to nitko neće čitati i da se ništa neće promijeniti.
Drugo što me iznenadilo je veliki nedostatak interesa, od 30-tak ljudi NOK je pročitalo 4, a samo ih je 2 izrazilo svoje mišljenje. Tek kasnije u raspravi javili su se i drugi (ali sam imala dojam da nisu pročitali dokument i da govore iz onog što su čuli iz medija).
Sanja Kovačević

PostPostao/la VIŠNJICA ŠESTAK » 2. 3. 2009. 00:33

U nadi je spas... no ipak držim da je trebalo raspravu voditi na drugačiji način.
Pogledajte svoju poziciju Sanja.
Kao voditeljica ŽSV vi ste trebali (a mislim da to nije vaš posao) protumačiti nečije vizije voditeljima aktiva, a oni pak radnim masama 8-) Tak se to radilo u samoupravnom socijalizmu :mrgreen:
Spadam u radne mase.
Ako, kao jedinka, ustvrdim da sam čitala s velikim teškoćama u razumjevanju (oboružana rječnicima, internetom i imperativom moraš) nacrt strateškog dokumenta i da mi je nakon toga teško izreći misao tipa - to sam čekala 20-tak godina - onda k jadu i s dokumentom.
Nikome nije ugodno osjećati se neznalicom. Zato mi se ne sviđa taj dokument. Ne vodi nikuda. Kladim se da smo mi i prije NOK-a na tragu daška neke vizije izradili školski kurikulum. Tražeći ga - po naputcima koje su škole dobile u kolovozu - nisam ga baš prepoznala u NOK-u.
Eto jednog od razloga zašto učitelji šute.
Naučili smo raditi bez pogovora.
Prije 90. zato što se do tad tako moralo. Polije 90. zato što se opet tako moralo, sada zato što tako moramo...
VIŠNJICA ŠESTAK

PostPostao/la Sanja Kovačević » 2. 3. 2009. 08:03

Nismo se razumijele.
Nisam viša savjetnica, već voditeljica županijskog stručnog vijeća (ŽSV) i kao voditeljica dobila sam na predavanjima osnovne informacije i objašnjenja. Isto sam prenosila učiteljima (radnim masama), ali nisam željela da javnim izlaganjem svojih mišljenja, ta ista mišljenja nametnem ostalima.
I da... slažem se! Moja prva reakcija nakon što sam pročitala NOK, bila je da je nerazumljiv, da se dijelovi teksta, pa čak i odjeljaka ponavljaju (bespotrebno), da se iz njega ne može uočiti ideja NOK-a te da ga svatko može protumačiti na drugačiji način. Drugo, da je preopširan, da je besmislen jer uvodi nove predmete a ne razjašnjava kako riještiti satnicu tih predmeta i da je u konačnici pretrpan obrazovnim postignućima.

To što sam voditeljica ŽSV-a ne čini me drugačijom od radnih masa, jer sam još uvijek dio nje. Mnogima je (ne samo u prosvjeti) lakše biti "nevidljiv u masi" i čekati da netko drugi donese odluku, riješi problem i kaže što treba raditi.
OŠ Augusta Šenoe, Zagreb
Sanja Kovačević

PostPostao/la VIŠNJICA ŠESTAK » 2. 3. 2009. 14:17

Ispričavam se Sanja,
shvatila sam i napisala:
Kao voditeljica ŽSV vi ste trebali (a mislim da to nije vaš posao) protumačiti nečije vizije voditeljima aktiva...

Vidim da vas je to opteretilo. A koju normalnu osobu nije.
Za sve ostalo potpisujem vaš post :P

Kolega iz jedne škole dao si je truda i usporedio HNOS i NOK - pogodite što je ustanovio???
VIŠNJICA ŠESTAK

Natrag na Nastavnički kutak

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.